Kleopatra Plajı

En güzel Alanya Plajları listemizin başında Kleopatra Plajı geliyor. Alanya’nın en çarpıcı, en özel plajlarından biridir 2 kilometrelik uzunluğa sahip olan Kleopatra Plajı. Adını birçoğunuzun ildiği üzre M.Ö.69 -M.Ö.30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Altın renkli kumu, cam gibi masmavi denizi, sığ olması ile dikkat çeker. Üstelik mavi bayraklı bir plajdır. Ünü bölge değil, ülke sınırlarını aşmıştır ve yerli turistler kadar, yabancılar da ziyaret eder Kleopatra Plajı’nı. Özellikle gün batımı saatlerinde eşsiz manzarası ile büyüler ziyaretçilerini.

 

Portakal Plajı

Mavi bayraklı olan plajlardan biri olan Portakal Plajı, 1 kilometre uzunluğundadır. İlçe merkezine yakın mesafededir. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Oba Çayı’nın denize döküldüğü yerden başlar ve Dim Çayı’nın denize döküldüğü yerde biter. Masmavi denizi ile dikkat çeken plajın hemen arkasında ise Torosların heybetli yamaçları yükselir. Su sporları ile ilgileniyorsanız seçenekler vardır. Özellikle rüzgar sörfü yapanlar bu plajı tercih eder

 

Damlataş Plajı

Ünü bölge sınırlarını aşan, yılın her mevsimi ziyaretçi akınına uğrayan Damlataş Mağarası’nın hemen önündedir Damlataş Plajı. Bittabi mavi bayraklı bir plajdır 🙂 Altın sarısı kumları ile dikkat çeker ve sırtını yarımadanın eteklerine dayamıştır. Tertemiz havası, cam gibi denizi ve gülümseyen güneşi ile görülmesi gereken plajların içinde başı çeker.


İncekum Plajı

Alanya’ya 25 kilometre mesafede yer alan İncekum Plajı çamlık, doğal, altın sarısı kumlardan oluşan bir plajdır. Tabii adı üstünde ince kumlu bir plajdır. Burada çadır kampı yapabileceğiniz alanlar mevcuttur. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundadır. Denizi 5 metre sonra yavaş yavaş derinleşir. İncekum benim Alanya plajları listemde favori yerlerimden.

Keykubat Plajı

Mavi bayraklı olan Keykubat Plajı, tarihi yarımadanın hemen doğusunda yer alır. Plaj ve denizi kumdur. Bazı kesimlerinde ise kum kayası vardır. Kıyı boyunca yemyeşil parkları ile dikkat çeker. Bu nedenle ‘’Begonvil Plajı’’ olarak da bilinir.

 

Ulaş Plajı

Antalya – Alanya’ya 5 kilometre mesafede yer alır Ulaş Plajı. Karayolunun hemen kenarındadır. Piknik alanı da mevcuttur ve özellikle yaz aylarında bayram yeri gibi olur burası. Merdivenle inilen kıyıdaki koy plajdır. Denizi ve plajı kumdur. Ulaş Plajı özellikle tekne gezisine çıkanların uğrak yerleri arasındadır. Etrafı yemyeşil ağaçlar, rengarenk çiçekler ve bitkiler ile çevrilidir.

 

Mahmutlar Plajı

Alanya’nın en sakin beldelerinden biri olan Mahmutlar çarşısı, plajı ve sakinliği ile dikkat çeken yerlerden biridir. Plaj ve deniz yer yer kum kayasıdır. 5 kilometre olan kıyının bir kısmı ise doğal plajdır. Alanya merkeze göre daha sakin olan Mahmutlar huzurlu, sakin bir gün geçirmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği yerler arasındadır.

 

Fuğla Plajı

Yerli ve yabancı turistlerin de sıklıkla tercih ettiği bir plajdır Fuğla Plajı. Alanya’ya 20 kilometre mesafededir. Geniş bir koyun içinde yer alır. Teknelerin sıklıkla uğradığı plajlar arasındadır. Burada öğle yemeği molası verilir genelde. Plaj ve denizi kumdur. Genellikle sakin bir plajdır. Kafa dinlemek için ideal.
 

 

Kaynak : gezdimgördüm