Bangkok Tayland’ın başkenti ve en önemli ticaret kentidir. Kısaca Tarihçesinden bahsederek konuya girelim.

Siyam krallığının eski başkenti olan Ayutthaya şehrinin Burmalılar tarafından işgal edilmesinden sonra, kral Taksin başkenti günümüzde Bangkok sınırları içerisinde yer alan Thonburi’ye taşımıştır. Chao Phraya nehrinin batı kıyısında bulunan Thonburi Burma’dan gelebilecek saldırılara karşı korunmasız olduğu için, bir sonraki kral olan I. Rama başkenti nehrin doğu kıyısına taşımıştır. Rattanakosin isimli bu bölge doğuya kazılan bir kanal sayesinde bir ada halini almıştır ve Bangkok’un temelleri burada atılmıştır. Günümüzdeki Tayland kralı IX. Rama, Bangkok’u kuran I. Rama’nın da dahil olduğu Chakri Hanedanına mensuptur. ( Kaynak : Vikipedi )

Ucuzluğu ile son yıllarda sırtçantalı gezginlerin uğrak yeri haline gelen güney asya da yer alan Bangkok gezginlerin vazgeçilmez bir durağıdır. Öyle ki bangkok çok büyük bir şehir olması sebebi ile her aradığınıza kolayca ulaşabilmenizin yanında tropik iklimi ile de 12 ay sıcak havanında tadının çıkarıldığı bir yer.Bangkok’ta her türlü gezgin ve seyahat severin gezip görebileceği onlarca tapınak, pazar ve gece hayatını bulmanız mümkün. Şimdi gelin Bangkok ta görülecek yerleri inceleyelim.

Bangkok Yüzen Çarşı – Floating Market 

 
Sadece Pazar Günleri Kurulan bu çarşı Bangkok seyahatinizde ilk sırada yer alması gereken bir yer. Kanal üzerine kurulmuş yerel halkın hazırladığı yiyecek ve içecekleri makul fiyatlara alabileceğiniz ve tropik meyvelerinde tadını çıkarabileceğiniz bir pazar. Pazara ulaşım yanlızca botlarla sağlanabiliyor. Ortalama olarak bot kiraları 80 Türk lirası civarında ve kişi fiyatı yok botu kiralıyorsunuz.

Bangkok Yüzen Çarşı – Floating Market

 

Chaopraya Nehri Üzerinde Tekne Turu

Bangkok için mutlaka gezmeniz gereken onlarca büyük tapınak mevcut. Hepsini tek tek gezmeniz için çok pratik bir yoldan bahsedeceğim. Chaopraya Nehri kenarına gelip, kişi başı 14 Baht ( 1,4 Türk Lirası ) tutarındaki biletlerden alıp, turuncu filamalı teknerler ile hem nehir turunu çok ucuza getirebilir hemde  bütün büyük tapınakları görebilirsiniz. Tabi ki bu sadece uzaktan bir bakış olur o yüzden bu tekyeyi kullanarak her tapınağın önünde bulunan iskelelerde inerek sırası ile gezebilirsiniz. Elbette böyle yaptığınızda bir kaç defa ücret ödemeniz gerekecek ama inanın bana Tuktuk tan daha ucuz olacaktır. Çünkü tuktukçular maalesef turistlere karşı çok insafsız sürekli yalan söyleyip ve faiş fiyat çekiyorlar.

Chaopraya Nehri Üzerinde Tekne Turu

Khao San Road

Afrika Saç Örgüsü

Eğlencenin dibine vurabileceğiniz yer işte burası. Bangkok’ta ki bütü sırt çantalılar burada o yüzden çok değişik bir havası var. Bu sokakta havanın kararması ile kalabalık başlıyor ve gece 02:00’a kadar aralıksız olarak eğlence
başlıyor. Tahminen bir gecede 200.000 kişinin olduğu sokakta çok ucuza içkiler satılıyor ve bardak yok 🙂 içkileri küçük kovalarda servis ediyorlar. ( Bir kova içki 100-150 Baht ) Herkesin elinde bir kova içki ile 02:00’a kadar içip sarhoş oluyorlar. Sadece eğlence ve içki yok bu sokakta. Yerel satıcılardan alabileceğiniz yemekler, böcekler 🙂 , kıyafet, masaj salonları ve kafeler de  var. Mesela turistlerin ilgisini çektiği için elinde bir çubuğa takılmış kızarmış akrep satıcılarını görebilir hatta tadına bakabilirsiniz. Dolar yükselmeseydi çok ucuza kıyafette alabilirsiniz derdim ama dolar yükseldiği için kıyafetler artık Türkiye ile aynı fiyatlarda. Bu sokakta Ayselin’in saç örgüsünü yaptırdık Türkiye’de 600 – 1000 TL arasında yapılan bu Afrika örgüsünü burada 150 TL ye yaptırdık. Geleneksel Thai masajının fiyatı da 1 saati 250 Baht, 1 Saat ayak masajı 150 Baht. Masaj yaptırmadan dönmeyin çünkü 1 saat masaj için bu fiyatlar gerçekten çok ucuz. Öyle ki masajı yaptırdıktan sonra adamların emeğine karşılık 15 liranın çok az olduğunu kendi aramızda bile konuşmuştuk. Yemek fiyatları ise şöyle Pad thai adında makarna 30 Baht, tavuk döner 🙂 2 yerde var onunda fiyatı 60 Baht ( yaklaşık 6 lira )

Son olara bu bölgede çok fazla guesthouse bulunuyor. Dolayısı ile her tarafta  genç insan ve gezgin dolu. Biz 2 kişi özel oda da günlük 350 Baht’a kaldık ki daha aşağı yer bulmakta mümkün çünkü biz yılbaşı arefesinde oradaydık o yüzden yüksek sezon fiyatlarını ödemek zorunda kaldık.

Khao San Road

 

 

 

China Town

Çinli insan popülasyonunun çok olduğu bölge küçük çin olmuş. Çinlilerin mağazaları ile dolu olan bölgede herşeyi ucuza bulabileceğiniz bir yer. Tabeların neredeyse tamamı Çince sokakta gördüğünüz birçok insan çinli biraz önce de söylediğim gibi burası küçük çin. Bu bölgede dikkatimi çeken şey ise kuyumcular oldu altın fiyatları ucuz olsa gerek çok fazla kuyumcu vardı. Ama burayı meşhur eden şey ucuzluk o yüzden bizde ki kapalı çarşı gibi yerleri gördüğünüzde mutlaka girin sokak çok dar ve kalabalık ama içeride ki fiyatları görünce yüzünüzde oluşacak o gülümseme o sıkışıklığa değiyor. Burada belirme istediğim birşey var ki yanlış anlaşılmak istemediğim için söylüyorum. Bu bölgede birçok şey ucuz ama herşey değil 🙂 sonra Sükut’u Hayal durumu olmasın. Malum şu sıralar Türk lirası çok fazla değer kaybediyor ve bunu sadece dolar ve euro karşısında yapmıyor bütün dünya paraları karşısında değer kaybediyor o sebeple 2 yıl önce ucuz dediğimiz şey bugün etiket fiyatı aynı olsa bile bizim için artık ucuz değil.

Bangkok – China Town