ERZURUM NEREDE?

Erzurum Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. 39° 54′ 19.7964” Kuzey ve 41° 15′ 56.9628” Doğu gps koordinatlarında bulunur.
Yüzölçümü 25,355 km2 olan Dadaşlar, yüzölçümü olarak Türkiye’nin 4. en büyük şehri olup rakım 1893 metredir.

ERZURUM’A CEVRE İLLERDEN ULAŞIM

Karayolu : Erzurum’a Erzurum-Erzincan D -100, Erzurum Ağrı D -100, Erzurum Kars 080-01, Erzurum Bayburt 915-04, Erzurum Rize 925-03, Erzurum Artvin 950-02 ve Erzurum Bingöl 950-04 Devlet Karayolları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Demiryolu : Erzurum’da Devlet Demiryollarına ait Erzurum Gar’ı bulunuyor. Tren Garı şehir merkezinde İstasyon Mahallesi TCDD Gar Müdürlüğünde, şehir içi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanıyor. Erzurum’un Erzincan, Sivas, Kayseri, Ankara (Doğu Ekspresi) ve Kars (Doğu Ekspresi) illeri ile doğrudan demiryolu bağlantısı bulunmaktadır.

Havayolu : Erzurum’da DHMİ Erzurum Havalimanı bulunmaktadır. Havalimanı uluslararası uçuşlara açıktır. İl merkezine 15 km. mesafede bulunan Kuzey Çevre yolu DHMİ Erzurum Havalimanından Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa illerine direk uçuş bulunuyor.ERZURUM’DA GEZİLECEK YERLER

Doğu Anadolu’nun kanımca Paris’i olan bu şehirdeki o hoşgörü abidesi halka sunulmuş çok az yer olsa da,bu şehrin her bir yanı güzel! Gelin birde yolunuz düştüğünde uğramanızı şiddetle tavsiye ettiğim birkaç yeri inceleyelim.

1Palandöken Dağı (YÜKSEKLİK: 3.271 m)
Palandöken Dağı, Erzurum’da bulunan, 3125 metre rakımlı, tektonik bir dağdır. Sadece Palandöken’e özgü bir çiçek olan Palandökenensis’i Mayıs ayında bulabilirsiniz. Başköy mevkiinde bir kayak merkezi bulunuyor ve yaz kış erimeyen karın tadını şehir merkezinden bile çıkarabilirsiniz. Bu dağ, dünyanın Uluslararası yarışlarında ve organizasyonlarında boy gösteren, dünyanın en uzun pistlerinin olduğu yeryüzünün en sağlam çivilerinden birisidir.

2Yakutiye Medresesi

Mimari anlamda,tam bir başyapıt olduğunu düşündüğüm bu yapının tepeden tırnağa tuğlasından boyasına farklı özellikleri var.
Medrese taçkapısında bir kitabe bulunuyor ve bu kitabeye göre, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto, Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından Hicri 710 (milâdi 1310) yılında yaptırılmıştır.
Türkler’in Anadolu’yu mimarî eserlerle donatma çabası bütün olaylara rağmen devam etmiş ve Selçuklu Dönemi geleneksel mimarî tarzı Yakutiye Medresesi’nde de anıtsal bir yapı inşaa edilmiştir.

3Cifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese, Selçuklular dönemine aittir. Bu tarihi eser günümüze kadar varlığını koruyabilmiş ve bulunduğu Erzurum ilinin sembolü halindedir. Anadolu hükümdarlarının işleme,oyma, heykeltıraş ve türlü ilgilerinin bir örneği de bu esere ait.

4- Lalapaşa Camii
Erzurum Beylerbeyi Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır.
Erzurum’un merkezinde Yakutiye Medresesi’nin doğusunda bulunan cami, aslında bir külliyenin parçasıdır ve Mimar Sinan’ın usta ellerinin imzası vardır.
Osmanlı camilerinin örneklerinden Lalapaşa Camii’nin ana kubbesini dört ayak taşınmakta. Avlusuz ve Merkezi planlı yapılar arasındadır. Günümüzde ise işlevselliğini hala korumakta ve turistik ziyaretlere de açık. Kesinlikle orda bir durup dinlenin ve etrafınızdaki bu güzelliği keşfedin!.

ERZURUM DA YAPMANIZ GEREKEN 10 ŞEY

1-Ayak basılmamış karlarda TREKKİNG YAPMAYI DENEYİN.


2– ŞİFALI KAPLICALARINDA tüm vücudunuzu şımartabilirsiniz,en az yarım saat durun ve farkı hissedin.


3-Dunyaca tescilli ve uluslararası pistleri olan ve uluslararası limpiyat, yarışma ve organizasyonların yapıldığı KAYAK PİSTLERİNDE KAYMAYI UNUTMAYIN.


4-Teleski ile DAĞI KUŞBAKIŞI İZLEMEK harika bir tecrübe olacaktır..


5-Zorlayan dağ zirvesine TIRMANIŞ yapmak çok akıllıca ve bu gibi spor içeren bir tavsiye daha isterseniz İspirde rafting yapabilirsiniz.


6-YORESEL YEMEKLERİNİ TADIN, dağ manzaralı otantik restoranların tadına bakabilirsiniz.
7– Merkeze inersek inecek olursak bizzat 3 ay görev yaptığım FORUM AVM’de kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alıp dağ manzaralı terasta soğuğa karşı çay ile mücadele edebilirsiniz..


8-YORE HALKI İLE SAMİMİ SOHBETLER yapabilirsiniz. Fıkralarını, efsanelerini ve hikayelerini dinlemek illa ki bir ucundan size bir tecrübe katacaktır.

9-Bol bol fotoğraf çekip geçirdiğiniz güzel anları ölümsüzleştirin.

10-Festival ve Şenliklerini bütün şehir duyar ve katılır,sende bu şenliklerden kendini mahrum bırakma. Git ve gerekirse piknik yap !

 

(ŞAHSİ FİKİR BONUSUM): Dağ üzerindeki kime sorsanız göstereceği bütün şehir gençlerinin gece için tek alternatifi olan ŞEHRİN TEK VE BÜYÜK DİSKOSUNU,eğer gece hayatını seviyorsanız deneyebilirsiniz. Tamam bir Bodrum Gümbet değil ama,bence yinede yıkılıyor !ERZURUMDA NE YENİR?

ağında neler var? Erzurum’a özgü yemekler.
1. Ayran Aşı Çorbası
Erzurum’un en ünlü çorbasıdır. Buğdayın kaynatılıp içerisine yoğurt ve küçük küçük hazırlanmış köftelerin katılmasıyla oluşturulur. Sulu bir yemeğe benzer.


2. Su Böreği
Bu böreğin Erzurum usulü özelliği her parçasına bir yumurta kırılmasıdır. İnce açılan yufkalar suya atılır ve bekletilir. Sıcak sudan çıkan hamur soğuk suya atılır. Sonra suyu alındıktan sonra tepsiye alınır.

3. Çiriş Pancarı
Çiriş yaz aylarında yetişen yabani bir bitkidir. Şifalı olduğuna inanılır ve bu pancar kavurma ya da parça etle de pişirilir. Pişirme işleme aynen ıspanakta olduğu gibidir.

4. Lalanga

Patates haşlanır ve püre haline gelene kadar yoğrulur. Patates püresinden bir kaşık alınır yumurtaya batırılır, kızdırılmış tereyağına atılır. Şerbet dökülüp tatlı olarakta tüketilir.

5. Cağ Kebabı

Keçi ve Kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Erzurum’a ait olan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır. (Yemeden Dönmeyin)

6. Den Köfte

Yöresine özgü bulgurla yapılan bir köfte cinsidir. Bulgur un ve reyhan karışımı hamur haline getirilir. Suda haşlanır. Daha sonra soğanla beraber kavrulur. Kavrulmuş bu köftelerin üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağı eritilir. İçinde kıyma yoktur.


7. Erzurum köftesi

Erzurum’a özgü köfte türüdür. Hazırlanan köfteler özel olarak yapılmış şişlere geçirilir ve odun ateşinde pişirilir. Bir nevi kebap gibidir.


8. Kadayıf dolması

İçerisine ceviz koyulan kadayıflar sıkıca sarılır. Daha sonra yumurtaya bulanarak yağda kızartılır ve üzerine şerbet dökülür.


9. Un Haşılı
Un, su ile karıştırılır ve ocağa alınır. Katı bir kıvam alıncaya kadar karıştırılarak pişirilir. Bir tepsiye alınır, ortası çukurlaştırılır ve bu çukura erimiş tereyağı ve bal doldurularak yapılır.ERZURUMDA YAŞAMAK

Anadolu’nun gelişmiş illerinden Erzurum, ülkemizin 16 büyükşehrinden birisidir. Türkiye’nin en büyük üçüncü üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 400 bine nüfusa sahip Erzurum’da 70 bine yakın öğrenci eğitim görmektedir.

Ev kiraları Erzurum’da semtten semte göre değişkenlik göstermektedir. Öğrencilerin kaldığı kiralık evlerin ücretleri ortalama 350-700 TL fiyat aralığındadır. Yeme, içme, ulaşım ve bu gibi sektörlerde de öğrenci için herkes elinden geleni yapıyor! İş için veya okumaya gittiğin bu şehirde kısa veya uzun vadede şehrin insanı ile herhangi bir sorunun olmayacaktır,halk gördüğün en güler yüzlü ve hoşgörü sahibi halklardan biri olacaktır. Yani burda yaşamak,maddi manevi çok güzel olabilir!

ERZURUMDA KONAKLAMAK

Buraya yazacak pek birşey olmadığından, kısa keseceğim. Şehrin öğretmenevi,tren garı ve bu gibi farklı devlet binalarında kısa süre için Erzurum’a gelenler için günlük 20-40 TL arası çok cüzi miktarlara konaklayabilirsiniz. Bir üst seviyede ise şehrin öğrenci kısmının kaldığı bölgelerindeki küçük pansiyon ve apartlarda da 40-60 TL arası miktarlarda da konaklayabilir,dahası için merkezde bulunan Otellerde de iyi bir hizmet ve kaliteli bir standart ile 100+ TL gibi bir fiyat ile de kendinize geceleri daha evinizdeymiş gibi hissettirebilirsiniz. Ne diyelim,Su gibi gidin gelin çünkü döndüğünüzde anlayacağınız çok güzel anılarınız olacak. Bir sonraki şehir turu yazımızda görüşmek üzere!