Gezginler Nasıl para Kazanıyor 

Gezerken Nasıl Para Kazanılacağı ile ilgili size kendi uygulamalarımızdan ve çok bilinen gezgin para kazanma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bir sırt çantalı gezgin iseniz burada bahsedeceğimizi kazanç yöntemleri uzun vadede çok işinize yarayacaktır. Uzun vadede diyorum çünkü bir çoğu internet tabanlı olduğu için çalışmalarınızın karşılığını almak maalesef uzun bir zaman alıyor.

Biz ilk seyahatimiz de bu konu hakkında bildiklerimizi uygularken diğer gezginlerinde bu para olayını nasıl çözdüğünü sürekli araştırdık ve bize en uygun olan bir kaç tanesini uygulamaya başladık. Hiç vakit kaybetmeden size öncelikle kendi uygulamalarımızı anlatmak istiyorum.1. Youtube Kazancı

Hepimizin bildiği gibi Youtube dünyada ki en çok ziyaret edilen 2. web sitesidir ve Youtube üzerinden para kazanmanız da mümkündür. Bu konuda artık uzman olduğumu söyleyebilirim çünkü yaklaşık 2 yıl sabah akşam youtube la yatıp kalktım 🙂

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır

Youtube gelirini her web sitesi gibi aldığı reklamlardan sağlar. Dolayısı ile bizim kazanacağımızın kaynağı da reklam. Basitçe anlatacak olursak eğer Youtube üzerinden bir video paylaşırsınız ve o videonun üzerinde ve sayfanın sağ üst köşesinde reklamlar görünür ve dolayısı ile o videoda gösterilen reklamdan hem youtube hemde biz para kazanırız.

Youtube Videolarımda Reklam Nasıl Görünür

Videolarınızda reklam görünmesi için öncelikle youtube kanal panelinizde bulunan para kazanma özelliğini aktif etmek ve bu kanalı bir adsense hesabı ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Bu işlem çok basit herkes yapabilir. Para kazanma özelliğini açtıktan sonra Youtube kanalınızı bir süre inceleyecek ve sizin içeriklerinize uygun reklamları videolarınızda göstermeye başlayacaktır.

Youtube Kazançları Nasıl Hesaplanır

Youtube kazançlarınızın hesaplaması biraz karışıktır o yüzden ekranda gördüğünüz rakamları kazandığınızı bilin yeter. Ama işin aslı ve özü şu şekildedir. Youtube gelirinin %45 ini içerik üreticiye yani bize verir kalan %55 kendisi alır. Bu ödemeyi de kanalınızla ilişkilendirdiğiniz Adsense hesabınıza her ayın 15 inde gönderir ve siz ödemelerinzi adsense den alırsınız.

Youtube dan para kazanmak kolaydır ama çok kazanmak zordur. Çünkü iyi paralar kazanmanız için aylarca istikrarlı bir şekilde video yüklemeniz gerekir. Neden aylarca diyorum çünkü şöyle düşünün youtube da video içeriği üreten milyonlarca insan var ve bu insanların videoları istikrarlı bir şekilde yüklendiği için youtube o kişilerin videolarını önerilen videolar kısmında sizin videolarınıza oranla 1000 kat daha fazla gösterecektir. Bu mantıklı birşey youtube için çünkü düşünsenize size 3 yıldır içerik üreten ve siteye hit getiren birisi varken ne olduğu belli olmayan bizlerin mi videosunu önerecek. O yüzden uzun ve zor bir yoldur çok para kazanmak.

Bu konuyu çok uzatmadan herkesin doğru bildiği yanlışı da belirmek istiyorum. Youtube da izlenme başına değil reklam gösterimi başına para kazanırsınız. Yani 1000 izlenme alan videonuz da muhtemelen 200 reklam gösterimi yapılacaktır sizde o 200 reklam gösteriminden para kazanıyorsunuz.

Bizim 2 tane youtube kanalımız var birisi Ayselin’in müzik kanalı diğeri bizim seyahat videolarımızı yüklediğimiz kanal. bu kanalları Aşağıda ki Linklerden Ziyaret Edebilirsiniz.

Yolumuzuzun Youtube Kanalı

Medusa Youtube Kanalı2. Web sitesi Kazancı

Web sitesi üzerinden de para kazanmanız mümkün bunun da bir kaç yöntemi var onları size mümkün olduğunca hızlı ama detaylı şekilde anlatayım.

Web Sitesine Adsense Reklamları Alarak Para Kazanma

Site geliri için en önemli ayak bu. Çünkü bu devamlı bir gelir demek. Nasıl oluyor ondan bahsedelim. Siz web sitenizi kuruyorsunuz içinde makalelerinizi, fotoğraflarınızı veya videolarınız paylaşıyorsunuz. Eğer yeterince yükleme yaparsanız Adsense sitenizi hiç problem çıkarmadan reklam için onaylayacaktır ve artık para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu size bağlı mesela benim gibi tez canlılık yaparsanız ve hemen olsun diye zırt pırt adsense başvuru yaparsanız hem siteniz onaylanmaz hemde uzun süre kendinizi o onay için sıkmış olursunuz. Benim size tavsiyem en az 20 makale yazdıktan sonra başvuru yapmanız olacaktır. Dikkat edin google yıllardır kopya içerikle savaş halinde yani gidipte bir başkasının sitesinde olan makaleleri paylaşmayın. Eğer yaparsanız web kazancı imkansız çünkü google robotları sitenizi incelemeye geldiğinde anında bunu fark edecek ve sizden bir daha başvuru bile almayacaklardır.

Adsense reklamları için biz 8 ay bekledik ve sonunda onaylandı sitede gördüğünüz reklamlar adsense reklamlarıdır. İşte bizim şu anda küçükte olsa bir gelir kapımız da bu reklamlardır.

Web Sitesine sponsorlu reklam alarak para kazanmak

Bu Sponsorlu reklam için sitenizin ziyaretçi sayısının çok olması önemlidir zira ziyaretçisi az olan bir siteye kimse para ile reklam vermez. Peki bu sponsorlu reklamlar nasıl oluyor ? Şu anda bir gezi ve seyahat sitesindesiniz ve bize reklam vermesi muhtemel şirketler de bu sektörle alakalı olan şirketler. Sizin ziyaretçi sayınız çoksa THY olsun Qatar Airways olsun yada bir tur şirketi de olabilir sizinle iletişime geçerek sitenizde bulunan reklam bölümlerine reklam vermek isteyebilirler.

Web Sitesine Sponsorlu Makaleler Yazarak Para Kazanmak

İyi hit alan bir web siteniz var. Bazı firmalar sizin takipçilerinizi kendi potansiyel müşteri olarak görür ve o yüzden sizinle bu tarz anlaşmalar yapmak isteyebilirler. Bu nasıl oluyor peki ? A firması diyelim ki outdoor ürünleri satıyor ve bu ürünleri % 90 oranında genç ve gezen kişilere satıyor. Genç ve gezen kişiler de bizim sitemizi ziyaret eden kişilerin çok büyük bir çoğunluğu olduğu için işte o A firması bizimle ileştimize geçerek bu tarz bir sponsorluk yapmak isteyebilir. Yani şunu söyleyebilir mesela ” Kamp ile alakalı bir makale yaz ve içinde bizim firmamızdan da bahset ” diyebilir.

3. Dijital Platformlardan Para Kazanmak ( Spotify – Apple müzik – Google müzik vb. )

Bu madde bizim gelir kaynaklarımızdan birisi olduğu için ekledim. Gezgin olup ta bu yolla para kazanmak neredeyse imkansız ama bizim için durum farklı çünkü biliyorsunuz Ayselin müzik yapıyor ve 12 yıldır şarkılar yapıyor. Dolayısı ile kendisi bir müzisyen ve dijital platformlarda bulunan şarkılarından gelir elde ediyoruz. Sizinde müzikle alakanız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ayselin’in Şarkılarını Spotify’dan dinlemek için Burayı Tıklayabilirsiniz.

4. Sokakta Gösteri Yaparak Para Kazanmak

Eğer bir yeteneğiniz varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Mesela gitar veya başka bir müzik enstrümanı çalabiliyorsanız dünyanın her yerinde insanların kalabalık olduğu yerlerde para kazanabilirsiniz. Resim çizmede yeteneğiniz olabilir veya dans yeteneğiniz vardır bu tarz yetenek gerektiren yollarla para kazanmanız mümkündür. Zira hiç yeteneğiniz yoksa da sokaktan para kazanabilirsiniz. Nasıl olacak o iş dediğinizi duyar gibiyim 🙂 1. bulaşık deterjanı ile köpük show yapabilirsiniz bunun için çok basit araçlara ihtiyacınız olur örnek 2 sopa ve bir ip bu kadar basit. Devasa baloncuklar çıkararak insanların dikkatini çekebilir ve günü kurtarabilirsiniz. Sokakta para kazanmanın bir yolu daha var Dilencilik yapmak ve bunu uygulayan çok kişi gördüm İnterrail Türkiye Facebook sayfasında, Adam eline bir karton alıyor üstüne de gezmek için para yazıyor ve yere koyup başında bekliyor 🙂

5. Gittiğiniz Yerlerde Çalışarak para Kazanmak

Herkesin bir mesleği vardır herhalde bu mesleğinizi gittiğiniz şehirlerde yaparak para kazanmanız da mümkün. Sektör ne olursa olsun fark etmez siz yeter ki iş aramayı bilin mesleğinizi oralarda yaparsınız.

Daha çok para kazanabileceğiniz yöntemler var ama biz uygulamadığımız için sadece başlık olarak geçmek istiyorum.

Kumar oynayarak para kazanmak

İnternetten poker oynayarak dünyayı gezen kişiler olduğunu duymuştum. İddaa da oynanabilir ama bunun için sanırım futbolu ve basketbolu iyi takip etmeniz gerekiyor.

Bilgisayar Programı Yazarak Para Kazanmak

Eğer bir  program yazılımcısı iseniz işinizi internet üzerinden takip edebilir ve bu işten kazandığınız para ile de gezmeye devam edebilirsiniz.

Bilgisayar oyunu veya mobil oyun yazarak para kazanmak

Doğru terimleri mi kullandım bilmiyorum ama oyun sektöründe çalışıyor ve oyun yazmayı biliyorsanız yine ülke ve şehir fark etmeksizin her yerde işinizi yapabilirsiniz.

Mobil Aplikasyon yaparak para kazanmak

hepimizin telefonunda bir sürü uygulama mevcut ve bu uygulamanın sahipleri reklam gösterimi yaparak para kazanıyorlar. Web sitesi ile aynı mantık hatta aynı adres yani adsense üzerinden para kazanmak. Veya yaptığınız uygulama çok iyidir ve ücreti şekilde bile satabilirsiniz.

Aklıma gelen para kazanma yöntemleri bunlar o yüzden benden bu kadar diyorum 🙂 Umarım işinize yarayacak bilgileri vermişimdir.Bir Önceki Yazımız Çanakkale Şehitlikleri Nasıl Gezilir? başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.