İlk Röportajımız

Herkese Merhaba Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri öğrencilerinden Yeliz Akgüç Hanımefendinin Üniversite İçerinde Çıkaracakları Dergi İçin Bizimle Yaptığı Röportaj metni.
Merhabalar;
İlhan Murat Ömür sizi tanıyabilir miyiz ?

Merhaba ben 33 yaşındayım ve aslen Adana’lıyım. 7 Kardeşin 6.sıyım. Yakşalık 2 Yıllık evliyim. Uzun Yıllar Çocuk Giyim Sektöründe Mağaza Müdürlükleri yaptım ve yıllar içerisinde çeşitli pozisyonlarda çalıştım. 17-18 yaşlarında ailemin yanından ayrılarak Bursa’da akrabalarımıza ait olan Bebe Giyim Toptancısın da uzun Yıllar çalışarak bu sektörü meslek edindim. İş seyehatlari sayesinde Türkiyenin Yarısını ilçeleri ile birlikte defalarca gezdim. Son durak olarak çocukluk hayalim olan Muğla-Fethiye de çalıştığım firma için bir mağaza açarak buraya yerleşme fırsatım oldu son 2,5 yıldır fethiye de yaşıyorum.Tanışma hikayenizi bizimle paylaşır mısınız ?
Çalıştığım şirket için Fethiye de mağaza bulmam ve akabinde bu mağazaya müdür olarak geçmemle tanışmamız mümkün oldu. Mağazanın açılmasına 1 hafta kamıştı ve hala bize iş başvurusu yoktu o aşamada ben şirket merkezinden fethiye adresli olupta www.secretcv.com da kayıtlı kişilerin bilgilerini istedim. Bu kişilerden birisi meğer benim hayat arkadaşım olacakmış 🙂 Neyse kısa kesiyorum. Telefonda kendimizi tanıtıp iş teklifinde bulunduk ve o da kabul etti ve birlikte çalışmaya başladık. 6 – 7 ay sonra evlendik.
Evlenmeden önce böyle bir hayaliniz var mıydı ?
Evlenmeden Önce Hayalim Afrika da yaşamaktı. Afrika sevgim o kadar büyük ki göğsümde Afrika Haritasının dövmesini bile taşıyorum. Ben oldum Olası Sistemi Eleştirdim ve Sisteme Karşı Fikirlerimi Herkesle Paylaştım zaten bu yüzden Şu anda Eşyalarımızı Satıp Asya ya gidiyor olmamız benim hiçbir arkadaşımı şaşırtmadı.

Daha önce bireysel olarakta yurt dışı tecrübesi yaşadınız mı ?
Daha önce ne benim ne de eşimin yurt dışı tecrübesi olmadı.

Sizi teşvik eden olay veya olaylar oldu mu ? Bizimle paylaşır mısınız ?
Bu soruya cevabım çok uzar ya. Beni Tanıyan herkes Google Eart le ne kadar haşır neşir olduğumu bilir . Yani bende bu seyahat fitilini ateşleyecek küçücükbirşey bekliyordum. Sebepleri sayacak olursak aklıma gelenleri paylaşayım. mesela Türkiyede yaşamak çok pahalı bu en büyük sebep bence. Sonra sistem saçma benim isyan ettiğim durumlar normal karşılanıyor. Mesele Ölü deniz de Meşhur Kumburnu na girmek Parayla 🙂 ya türkiye de türklere bir plaj nasıl paralı olur aklım almıyor. İş hayatına gelecek olursak eğer resmen hepimiz kapitalizin köleleriyiz. Bu Yazıyı Okuyan herkese soruyorum 24 saatlik bir günün kaç saati senin ? Neyse Bizi Son Tahlilde Ateşleyenler www.yolgunlukleri.net Emre ve İnterrail gezginleri Oldu. Bizi onlar yoldan çıkardı 🙂Neden eşyaları satmayı tercih ettiniz ? Size istediğiniz seyahat giderlerini sağladı mı ?
Eşyalarımızı Satmak Zorunda Kaldık Açıkçası. Ayselin Eşyaları Satmak İstemiyordu Ama Eşyaları planladığımız gibi İstediğimiz Yere koyamayacağımızı Anlayınca satmanın daha mantıklı olduğu kararını verdik. Kaldı ki eşya dediğin nedir ya gerekirse her şey yeniden alınır. Seçtiğimiz bu yeni hayatta eşyaları satmak en kolay olanı. Seyehat için inanın çok küçük bir bütçemiz var 🙂 eşyalardan gelen gelirde buna dahil. Bizim İlk planımız seyahatte sadece yemek için para harcamak var. Mesela otelde kalmayacağız mümkünse couchsurfing sayesinde yerli halkın evlerinde misafir olarak kalacağız. Bu da olmazsa Çadırımız var O da olmadı Hosteller var.
Neden Asya ülkeleri ? Diğer ülkelerde plana dahil olacak mı ?
Asya Hala Değişmedi yani henüz önümüzde ki yıllar içerisinde Asya ülkeleri turizm le birlikte çok değişecek. Sonra Asya ülkeleri Türkiye ye Göre çok ucuz ve Asya da kültür çok değişik. Yani şunu söylemeye çalışıyorum Avrupa bundan 50 yıl sonra da aynı kalacak ama Asya 50 yıl sonra bambaşka bir Asya olacak o yüzden Asya değişmeden biz görmek istiyoruz. Diğer Ülkeleri Şu anda hiç düşünmedik. Yolculuğu seversek Kesinlikle Asya’dan sonra Güney Amerika’ya Gideriz Ama bunu düşünmek için daha çok erken.
Her şeyinizi sattınız işlerinizden vazgeçtiniz, sizi Türkiye’ye bağlayan herhangi bir şey kaldı mı ?
Türkiye Bizim vatanımız bu yüzden bağlarımız asla kopmaz kopamaz. Bunun yanında Ailelerimiz ve dostlarımız da var.
Gittiğiniz yerde kalıcı olma durumu olabilir mi ? Yoksa dönüş mutlaka olacak mı ?

Buna ben cevap verirsem kesinlikle dönmeyi düşünmüyorum. Seyahatin sonunda Kamboçya ya yerleşmeyi düşünüyorum ama Ayselin Cevaplarsa er geç dönmeyi istiyor. Bunun da kararını yolda vereceğiz. Ama Ayselin Tayland ve Kamboçya’nın adalarını gördüğünde eminim dönmek istemeyecektir. Çünkü tam bir deniz aşığı ve yaza bayılıyor. Deniz kum Güneş bunun yanında 12 ay yaz Ayselin’e yeter. Bu da Asya da var 🙂
Yurt dışına çıkmak isteyip buna bir türlü cesaret edemeyen kişiler için bir öneriniz var mı ? bu bağlamda Yurt dışına çıkabilmek için belli bir birikime ihtiyaç var mı sizce yoksa az bir bütçe yeterli olacakmıdır ?Yurt dışına neden çıkacakları burada çok önemli Turist olarak çıkmak zaten çok kolay bir pasaport ve bir bilet yeter. Ama bizim gibi uzun süreli bir yurt dışı seyahati derseniz o başka. Uzun süreli seyahat için gerekli olan birkaç şey var. Bunların başında Türkiye de ki alışık olduğunuz hayatı bir kenara bırakmak var. Türkiye deki hayatını unutup hayal ettiğiniz hayatın peşinden gitmelisiniz. Olmaz kardeşim diyenler olacaktır. Bende soruyorum “neden olmasın ?” Bir kere şöyle düşününün size dayatılan hayatı yaşamak mı istersiniz yoksa hayalini kurduğunuz hayatı mı yaşamak istersiniz ? Bakın biz 2 kişiyiz ve 2 farklı karekteriz bizde oluyorsa sizde de olur. Yıllarını Mağazacılık sektörüne vermiş ve belli bir kariyer yapmış ben ve Yıllarını Müziğe vermiş ve hatta Türkiye de belli bir kitlesi bile oluşmuş Ayselin bunlardan vazgeçebiliyorsa herkes yapabilir. Bütçe konusuna gelince o herkes için farklıdır. Biz Çok küçükbir bütçe ile buna cesaret ettik. www.yolgunlukleri.net Emre neredeyse hiç parasız bunu yapabiliyor. Son Olarak bizim bu maceramızı takip ederek bize destek olabileceğiniz Web sitemiz www.yolumuzuzun.com ve Facebook Yolumuz Uzun Sayfalarımızı Takip Ederek Bize Yolculuğumuzda destek olacak küçük bir gelir sağlayarak hayallerimize ortak olursunuz.Herkesin Hayalinin peşinden Gitmesi Dileği İle …