Eğer geziden kastınız mavi sular ve yeşillik ise; bu yazının gezi ile ne alakası var diyebilirsiniz. Ama bizim gibi, gezerken, tarih’in muhteşem kalıntılarını görmek ve zamanda yolculuk yapmak gibi bir huyunuz varsa bu yazı tam da size göre. Türkiye‘yi gezerken, büyülendiğiniz çoğu eser tahmin edeceğiniz üzere Mimar Sinan‘a aittir. Birazdan bahsedeceğimiz üzere arkasında bir çok güzel eser bırakarak hayatına veda eden Mimar Sinan‘ı kısaca anlatmak istedik sizlere..

Mimar Sinan (Koca Sinan) Kimdir?

Mimar Sinan 29 Mayıs 1489- 17 Temmuz 1588 yılları arasında yaşamış dönemimin ve günümüzün en ünlü mimarlarından birisidir. Birinci Süleyman, İkinci Selim ve Üçüncü Murat döneminin baş mimarıdır. 1489 yılında Kayseri Ağırnas (Agrianos) köyünde ermeni veya rum kökenli olarak dünyaya gelmiş ve 1511 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbula’ a getirilmiş ve yeniçeri ocağına alınmıştır. Yavuz Sultan Selim ile Mısır seferine, Kanuni Sultan Süleyman ile Belgrad seferine, Rodos seferine ve Mohaç meydan muharebesine katılmıştır.
1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman ile İran seferine gittiğinde Van Gölünde karşı kıyıya gitmek için iki hafta gibi kısa bir sürede üç adet kadırga yaparak itibar kazanmıştır. 1537’de Karfu, Pulya ve 1538’ de Moldovya seferlerine de katılmıştır.


1538 Karaboğan seferinde ordunun Prut Nehrini geçmesi için defalarca nehir üzerine köprü yapılmaya çalışılmış ve başarısız olmuştur, Mimar Sinan 10 gün içinde köprüyü inşa etmiş ve bu olaydan sonra kırk dokuz yaşındayken baş mimarlık görevine getirilmiştir.


1935 yılında Türk Tarih Araştırma Kurumu üyeleri tarafından Mimar Sinan’ın mezarı kazılmış, kafatası incelenmiş ve daha sonraki restorasyon ve düzeltme çalışmaları esnasında kafa tasının yerinde olmadığı görülmüştür.
1976 yılında Uluslararası Astronomi Birliği’nin aldığı kararla Merkür’ deki bir kratere Sinan Krateri adı verilmiştir.
Mimar Sinan hayatı boyunca birçok esere imzasını atmış ve yaptığı eserlerin sayısı herkesi şaşkınlık içerinde bırakmaktadır. Mimar Sinan’ın bizlere miras bıraktığı eserlerin listesi şu şekildedir;

81 adet cami
51 adet mescid
55 adet medrese
26 adet darul kura
17 adet türbe
17 adet imarethane
3 adet darüşşifa
5 adet su yolu
8 adet körü
20 adet kervansaray
36 adet saray
8 adet mahzen
48 adet hamam

 

Toplamda 375 adet eseri bizlere miras olarak bırakmıştır..Gördüğünüz gibi, yaşadığınız şehirde farkında olmadan yanından geçtiğiniz bir çok eser Mimar Sinan‘a ait olabilir.. 🙂