Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Kamboçya’nın en etkileyici şehri hiç şüphesiz Siem Reap’tir. Siem Reap içinde barındırdığı Angkor Wat tapınakları ile ziyaretçilerine unutamayacakları bir seyahati vaad ediyor. Öyle ki Siem Reap’i ziyaret eden turistlerin neredeyse tamamı sadece bu tapınakları görmek için geliyor. Bizimde sebebimiz bu idi 🙂 ama bunun yanı sıra tam bir sırtçantalı şehri çünkü gece pazarları ve hostelleri bu iş için yapılmış resmen. Bir çok ucuz hosteli bulabilir ve gece pazarlarında yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Kamboçya da fiyatlar

Asya ülkelerinin tamamında olduğu gibi Kamboçya’da da alkol çok ucuz bu sebeple gece hayatı da tatmin edici seviyede. Kamboçya’nın para birimi Riel ama Amerikan Doları da kullanılıyor hatta ATM’lerden sadece dolar çekebiliyorsunuz. Doları 1. para olarak Riel’i ise bozuk para olarak kullanılıyorlar. Hal böyle olunca dolar kullanılan bir ülke olduğu için maalesef artık bir çok şey pahalı çünkü Türkiye’de doların durumu malum 4 Liraya dayandı. Bundan 2 – 3 sene önce burayı ziyaret edenler inanılmaz ucuz bir ülke olduğundan bahsediyor ama o tarihlerde dolar 2 Lira seviyesindeydi şimdi dolar iki kat pahalandığı için Kamboçya ucuz olan ülke sınıfından çıkarılabilir. Kamboçya’da bir markette sizler için fiyat araştırması yapmıştım videosunu buraya bırakıyorum fiyatları kendiniz görün ve ucuz mu pahalı mı siz karar verin.

Angkor wat tapınakları

Siem Reap’te yer alan Angkor Wat tapınakları o kadar güzeldi ki o yüzden o tapınak ile alakalı başka bir blogda yazmak istiyorum. Angkor Wat gezimizde çok fazla fotoğraf ve video çektik o yüzden en kısa zamanda Angkor Wat videolarını montajlayıp sizler ile paylaşacağız.

Kamboçya da Konaklama

Konaklama ile alakalı olarak bir kaç fiyat vereyim size. Biz karı koca özel oda da günlük 8 Dolara kaldık ama bu otel odası gibi içinde banyosu ve tuvaleti olan oda. Karma odaların fiyatı da kişi başı 3 dolar dı. Bu odalar karma şekilde tasarlanmış 4 – 8 kişilik odalar ortak tuvalet ve banyo şeklinde.Kamboçya da yemek fiyatları

Yemek fiyatları da ortalama olarak 4 -5 dolar seviyesinde. 1 – 1,5 dolara da çok yemek var ama maalesef bu yemekleri herkes yiyemiyor mesela ben sevmezken Ayselin bayılıyordu. O yüzden yemek konusunda yelpaze geniş 1 dolar ile 10 dolar arasında. Mesela yaklaşık 300 – 400 gram olan bir balık 6,5 dolardı. Hamburger menü 4 – 5 dolar.

Kamboçya da masaj

Geleneksel Kmer masajının fiyatları oldukça ucuz. 1 saatlik masaj 8 dolar. Ama burada şöyle birşey var günün belli saatlerinde 1 dolar oluyor  sanırım saat 12:00 – 13:00 arası bu fiyattı.

Siem Reap’te Görülmesi Gereken Yerleri Sıralayarak Tek Tek İnceleyelim.

Angkor Wat Tapınakları

Wikipedia’dan tarihçesini öğrenelim sonra bizim gördüklerimiz ve hissettiklerim hakkında konuşalım.

Angkor Vat, bugün Kamboçya‘nın Siem Reap kentinin 6 km. kuzeyindeki Angkor antik şehrinde 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılmış dev bir tapınak-şehirdir.

Khmer mimarisinin en önemli örneklerinden birisidir ve Kamboçya ile özdeşleşmiştir; ülkenin ulusal bayrağının üstünde de betimlenmektedir.

Khmer Krallığının başkenti ve gücünün simgesi olan Angor Vat, Vişnu adına bir Hindu tapınağı iken 13. yüzyılda bir Budist tapınağına çevrildi. 14. yüzyılda Kmer Krallığı başkentinin Phnom Penh’e taşınmasından sonra terkedilip orman tarafından sarılıp sarmalanmış olarak kaldı ve 1858’de Fransız doğa bilimci Henri Mouhot tarafından yeniden keşfedildi. Üzerinde toplanmış topraklar ve vahşi otlar, 20. yüzyılda temizlendi. Yapı, günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşabilmiştir ve kuzeyindeki Angkor Thom antik şehri ile birlikte 1992 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiştir.[1] Ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir.

Angkor Vat, Hinduizm‘de Tanrıların yaşadığı yer olduğuna inanılan Meru Dağı‘nı simgeleyen dağ biçimli kubbeleri ve galerili (balkon) avlusuyla Kmer mimarisinin iki ana ögesini taşır: Bir piramit ve eş merkezli galeriler.[2] Tapınağın çevresinde 3.6 km uzunluğa denk gelen kalın duvarlar ve hendekler bulunur. Tapınağın dört bir köşesinde birer küçük, ortasında bir büyük kubbe bulunur. Birçok Angkor tapınağının aksine Angkor Vat batı yönüne bakar.[kaynak belirtilmeli]

Tapınağın tüm yüzeylerinde, çatılarda, pervazlarda ve sütunlarda taş heykeller bulunan heykelleri ile ünlüdür. Hint mitolojisinden sahneler, hayvan ve insan figürleri, soyut motifler içeren ve genellikle yarım kabartma frizlerden oluşan binlerce rölyef vardır.[3]

Angkor şehri, 890 yılında Kmer Krallığı’nın başkenti olmuştu.[3] Sanayi Devrimi‘ne kadar dünyanın en büyük şehri idi.[4] 1113 yılında tahta çıkan kral Suryavarman II, bilinmeyen bir sebepe diğer Kmer krallarından farklı olarak saray dini hayatının merkezine Şiva’yı değil, Vişnu’yu koydu. ( Kaynak wikipedia )

Angkor Wat dünyada yaşayan her insanın görmesi gereken bir yer olarak düşünüyoruz çünkü insan oğlunun bu kadar etkileyici yerler inşa etmesi karşısında resmen nefesiniz kesiliyor.  Çok büyük bir alana kurulmuş bu tapınak şehir yapılmasının üstünden yaklaşık 1000 yıl geçmesine karşın hala sapasağlam ayakta duruyor. Angkor Wat tapınakları diyorum çünkü tek bir tapınaktan oluşmuyor.

Angkor wat giriş ücretleri

Angkor wat tapınaklarının girişi ücretli olmaklar birlikte aslında bir hayli de pahalı. 1 Günlük tur için bilet fiyatı kişi başı 20 dolar. Bütün tapınakları gezmeniz için en az 3 günlük bilet alnamız gerekiyor onunda bedeli kişi başı 40 dolar. 1 haftalık bilette vardı ama fiyatını hatırlamıyorum. Yolgünlükleri Emre’nin buraya kaçak girdiğini ve kaçak olarak gezdiğini okumuşsunuzdur. Biz 2 kişi olduğumuz için ve birimizin bayan olması sebebi ile legal olarak girdik ama siz kam yaparım diyorsanız kaçak girin çünkü bilet noktalarının olmadığı yerlerden giriş mümkün. Ama hayır bunu istemiyorum diyorsanız bile verdiğiniz 20 dolar kesinlikle hakkını veriyor. Angkor Wat ile alakalı ayrı bir blog yazacağım için burada fazla ayrıntıya girmiyorum. Yazı hazır olduğunda buraya linki bırakırız.

Siem Reap Savaş müzesi

Kamboçya’da 1975 ve 1979 yılları arasında gerçekleşen iç savaş sonucu yaklaşık 2.000.000 insan hayatını kaybetmiştir. Bu yakın tarihte yaşanan savaşdan geriye kalan silah ve mühimmatların sergilendiği müzeye giriş ücreti kişi başı 8 dolar. Fiyat bize yüksek geldiği için biz girmedik çünkü başkent Phnem Phen de daha büyük bir müze olduğunu duymuştuk.

 

Pub Street – Night Market

Siem Reap’te gece hayatının olduğu bölge burası. Akşam hava karardığı andan itibaren gece pazarı kuruluyor ve eğlence mekanları aktif hale geliyor. Otel ve Hostellere yakın olan bu bölge Siem Reap’in resmen kalbi. Bütün turistler bu bölgede konaklıyor o yüzden akşam saatlerinde çok keyifli oluyor. Hele Birde Yılbaşı gibi özel tarihlere denk gelirseniz caddenin ortasına sahne kuruluyor konserler düzenleniyor. Ama bununda bir bedeli var şöyle ki; özel tarihlerde hostel fiyatları pahalı olduğu için normal sezona göre 2 kat yüksek. Mesela 5 dolara bir gece kalabileceğiniz hostelde böyle özel günlerde 8 -10 dolar seviyesinde kalırsınız. Aklınızda olsun Siem Reap’te bir hostel bakıyorsanız mutlaka bu bölgeye yakın olmasına dikkat edin pişman olmazsınız.