Merhabalar

Güney Asya’ya 2. kez geldim ve bu seyahatte ilk defa öğrendiğim bir hava yolu şirketinden bahsetmek istiyorum. Son günlerde hiçbir hava yolu şirketi kampanya yapmadığı için güney asya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin maalesef hevesi kursağında kalıyor diyebilirim.

Ben çok araştırdım bildiğim ne kadar sistem varsa denedim ama Türkmenistan Hava Yolları kadar ucuz bir fiyat veren şirket bulamadım.

Bu hava yolu şirketini ilk defa duydum çünkü arama motorlarında çıkmıyor ve hatta kendi sitesinde bile bilet satışı bulunmuyor. Benim şansıma Skyskanner üzerinden Aerobilet şirketinin satışa koyduğu bileti buldum ve fiyatı gerçekten diğer en ucuz bilete oranla 400 tl daha ucuzdu. Bu sebeple ilk defa dyduğum bu şirketi bir araştırayım dedim sonuçta para vereceğiz bir yanlış olmasın 🙂

Araştırmalarım sonucunda maalesef şirket hakkında neredeyse hiçbir bilgi bulamadım ama yine de riske girerek biletimi aldım.

Gelelim bu şirketin bileti nasıl ve nereden sattığına. Dediğim gibi ben Skyscanner üzerinden buldum ama normalde orada bile satışa çıkmıyormuş büyük ihtimalle sebebi kendi web sitelerinde bile bir bilet satışının olmaması olabilir. Atatrük Hva limanında Bulunan ofislerinden alabilirsiniz. Bu şirket hakkında duyduğun bir bilgi de şu ama doğruluğunu bilemem bu şirkette fiyat hep aynı oluyormuş iniş çıkış olmuyormuş

Aerobilet üzeriden bileti aldım ama online check in yaptıramadım çünkü sistem yok 🙂 Hava limanında check in yaptırmak zorunda kaldım.

İstanbul – Bangkok uçusu Türkmenistan Aşkabat aktarmalı idi. Yaptığım araştırmaya göre Türkmenistan dünya üzerinden en zor vize veren Ülkelerden birisiymiş. Bu sebeple Transit vize ister diye 40 defa düşündüm araştırdım ama nafile yine ele avuca gelir bir bilgi bulamadım.

Sonuç olarak istanbul’dan Boing 777 ile aşkabat’a vardık ve bomboş bir saray yavrusu beni karşıladı. Öyle güzel bir havalimanının bu kadar boş olacağı aklıma gelmezdi doğrusu. Neyse Aşkabat’ta Transit yolcu olduğumu söyledim beni yönlendirdiler orada da Aşkabat – Bangkok biletimi aldım. Bu şirkette aktarma yaptığınız yerde tekrar bilet alıyorsunuz onu öğrendim yani istanbuldan verilen bilet sadece aşkaba’a kadar ondan sonrası için yeni bir bilet veriyorlar ama korkmayın valiziniz diğer uçağa aktarılıyor yani siz taşımıyorsunuz.

Hava limanı tertemiz herşey gıcır gıcır bir tek eksiği var insan 🙂 kimse yok 🙂 18 yaşında nöbet tutan askerciklerin dışında uçuş saatlerinin dışında kimse yok. 13 saatlik aktarma süresinin sadece 2 saati insan vardı onlarda uçup gitti biz askerler ile başbaşa kaldık.

Sigara içme odası bulunuyor. Yiyecek birşeyler bulabilirsiniz ama malum hava limanları pahalı o yüzden yanınızda birşeyler getirin.

 

türkmenistan aşkabat