Seyahat etmeye karar verdiğiniz zaman ile seyahatten döneceğiniz zamana kadar , telefonunuzda bulunursa çok rahat edersiniz diyeceğimiz uygulamaları tanıtacağız bugün.

SkyScanner

Seyahat etmeye karar verdiniz fakat en ucuz uçak biletini arıyorsunuz. Her ülkeye ait değişen sezonlar, hava durumları, özel zamanlar ( yılbaşı , sevgililer günü, okul tatili vs.  ) , değişen döviz kurları fiyata büyük ölçüde etki eder. O yüzden size en çok yarayacak uygulama budur. Zaman konusunda size en ucuz zamanları gösterir ve plan yapmanızı kolaylaştırır. Nereye gideceğinizi, bilet fiyatına göre karar verecekseniz de , Türkiye çıkışlı , “heryere” olarak arama yaparsanız, en ucuz fiyatla gidilen yerleri gösterecektir.           

Booking                                   

Uçak biletini aldınız, şimdi o şehirde “nerede kalmalıyım?” telaşı başladı biliyoruz. Booking, bu noktada gerçekten çok yardımcı oluyor. Hem fiyat hem de otelin konumu konusunda booking’e güvenebilirsiniz. Konum puanlarının yüksek olduğu otelleri gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz. Ücretsiz rezervasyonunuzu yaptırabilir, ödemeyi otelde bizzat yapabilirsiniz. “Başımıza bişey gelir , mağdur olursam ne yapacağım?” derdiniz de olmasın, booking o konuda çok iyi bir müşteri hizmetleri servisine sahip.

  

Hostelworld

Hosteller her zaman daha ekonomiktir dorm şeklindedir. Yani ranza sistemi vardır. Odalarda 4,6,8,10 ‘ar ranza bulunur, erkek ve kadın odaları vardır, isteyen karma odalardan bir yatak alabilir. İşte Hostelworld bu tip bir konaklama yapmak isteyenler için ideal bir uygulama.Birbirinden ucuz binlerce hostel bulabilirsiniz.

  

Airbnb

Otellerde ve hostellerde kalmaktan bıkmış, ev ortamı isteyenler için birebir. Burası evlerinin tamamını ya da odasını kiralayan insanlarla dolu. Konaklama araması yaparken kesinlikle bu siteyi de kullanmalısınız ki bazen hostellerden daha ucuza oda kiralamanız mümkün oluyor. Bu sistem de kiralanan yer ev olunca otelden daha temiz olacağını düşünebilirsiniz. Ayrıca bu sistemde uzun vadeli kiralamalarda indirimlerde almanız mümkün.

  

CouchSurfing

Dünyanın her yerinde maceraperest insanlara yardımcı olmak için evinde misafir eden insanlar var. Dünya Turu yapan birçok gezgin bu ve benzer siteler sayesinde konaklama imkanına sahip oluyor. Biz 2 aylık Asya gezimizde Kuala Lumpur ve Tahran’da bu sistem sayesinde çok güzel insanlar ile tanışıp evlerinde misafir olduk. Peki bu ev sahipleri neden bizleri evlerinde ücretsiz misafir ediyor ? Bunun farklı sebepleri olabilir ama ilk akla gelen bir kaç sebep şöyle ; öncelikle bu insanlar da gezmeyi ve yeni kültürler tanımayı seven insanlar, kendileri çeşitli sebeplerden yola çıkamadıkları için bu yolda olan kişilere yardımcı olarak onların hikayelerinde bir yer ediniyorlar. Diğer bir sebep ise  dil öğrenmek, evlerinde misafir edecekleri kişileri seçerken hangi dilleri konuştuklarına bakara sizlerden konaklama süresi boyunca dil eğitimi almak istiyorlar. Ve son olarak farklı kültürleri tanıma isteği. Biz onların kültürlerini ne kadar merak ediyorsak onlarda bizlerin kültürünü merak ediyor ve bu sebeple bizleri misafir ediyorlar.

Maps.me

Ayselin’in Güvenlik takıntısı sayesinde yolda her daim elinden düşürmediği telefonda açık uygulamadan bahsetmek istiyorum. Malum yurtdışında internet büyük bir problem bu sebeple telefonlarımızda bulunan harita uygulamaları çalışmıyor ve bu çoğu zaman can sıkıcı bir durum oluyor. Ayselin bu belirsizliğe bir çözüm buldu ve biz bu uygulamadan çok istifade ettik. Çevirim dışı çalışan bir navigasyon uygulaması bu. Bizce her insanın cep telefonunda olması gerek. Umarım sizinde işinize yarar . 

Wi-Fi Map

Son tavsiyemiz ise bir Wi-fi şifre bulucu olan uygulama. Uygulamanın tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum ama şu şekilde olduğunu düşünüyorum. Bu uygulamayı kullanan birisi yeni bir Wi-fi den vere alışverişi yaptığında sanıyorum o wi-fi ye ait şifre bu uygulama tarafından kayıt altına alınıyor ve kullanıcıları ile paylaşılıyor. Ama tam olarak sistem böylemi çalışıyor bilmiyorum. Aslında bu kimseninde umrumda değil 🙂 Ara sıra kullandığımız bu uygulamada bulunduğunuz yere yakın wi-fi leri şifreleri ile birlikte gösteriyor. İşinize yarayacağına eminim.