TRABZON NEREDE?

Yeşilin sembolü Karadeniz Bölgesinin Kuzeydoğusunda bulunan Trabzon,ülkemizin denizi ile maviye,doğası ile yeşile doymuş kısmında bulunuyor. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzüölçümü küçük bir alana yayılır.Batısında Giresun’a, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, doğusunda da Rize’ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri, kuzeyi Karadeniz ile çevrili antik çağ’dan beri varlığı bilinen şehrin adıdır Trabzon.

TRABZON NEREDETRABZON ‘A ÇEVRE İLLERDEN ULAŞIM.

Karayolundan Trabzon’dan Rize-Artvin-Gümüşhane-Erzurum ve Giresun-Ordu-Samsun istikameti olarak üç karayolu ağı var. Kent merkezine uzaklığı 1.5 Km civarı.

Denizyolundan Trabzon Limanının kent merkezine uzaklığı 1 Km’dir. Ulaşım taksi dolmuşlarla sağlanır.

Havayolu : Trabzon Havaalanı bölgenin en büyük havaalanıdır. Şehir Merkezine Uzaklığı 2 Km’dir. Ulaşım Havaş veya taksilerin yanı sıra toplu taşıma ile yapılmaktadır.

TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER

Eğer kişisel fikrimi sorarsanız,böyle bir yerde merkezde durmak delilik olurdu. Ancak yinede merkezde kalacak arkadaşlarım için Meydan’daki sıcak sohbetli çay bahçelerini,Karadeniz Teknik Üniversitesini gezmelerini ve etkinliklerine katılmalarını tavsiye edebilirim. Şimdi birde merkezden uzağa çıkalım.

Sümela Manastırı : Trabzon’nun Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı en çok turist çeken yerlerden

ilkidir. Halk arasında ‘Meryem Ana’ olarakta bilinir.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon Kalesi : Trabzon il merkezinde bulunan Trabzon kalesi, MS 5. yüz yılda inşa edilmiştir. Evliya Çelebi,bir sözünde bu kaleden bahsetmiştir.

Trabzon Kalesi

Vazelon Manastırı : Maçkada olan bu manastırın kuruluş tarihi ve kurucu belli değildir. MS 270-317 arasında kurulduğu söyleniyor. İsmini bulunduğu Zabulon adlı dağdan alır.

Vazelon Manastırı

Uzun Göl : Tabiat harikası bu yer,misafirperverliği ve yemek kültürü ile dikkat çekiyor.

Uzun Göl

Ayasofya Müzesi : 1250-1260 yılları arasında yapıldı,Daha sonraki yıllarda hastane camii ve kilise olarakta kullanılan bu inşaa, restorasyon çalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri.

Ayasofya Müzesi

Peristera Manastırı ( Kuştul manastırı ) : Maçkanın Simsirli köyünde kuruldu ve günümüze uzandı.

Peristera Manastırı ( Kuştul manastırı )

Boztepe : Eğer kafan bozuksa,bir manzara istersen Deniz ve muhteşem bir gün batımına sahip olan bu tepeden temiz hava alabilir ve huzur bulabilirsiniz.

Boztepe

Çal Mağarası : Mağaranın havasının, sinüzit ve farklı ağrılara bile iyi geldiği ve Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındırabilir. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülüyor.
Başlı başına bunlardan oluşup eğer gerçekten oksijenden başınızın dönmesini de isterseniz Trabzon’un yaylalarına uğramadan evinize dönmeyin. Hasta olmamaya dikkat edin 🙂

Çal MağarasıTRABZON’DA NE YENİR?

Her fırından sıcak çıkan Vakfıkebir ekmeği ile güzel bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

Trabzon’un yemeklerinin başında Hamsi gelir. Tavası, pilavı vs. Trabzon’da hamsi ile yapılan pek çok yemek bulabilirsiniz. Birde şunlara göz atın!

1. Mıhlama
Mısır unu, tereyağı ve peynirin bir araya geldiği meşhur Karadeniz yemeğidir. İşin özü Trabzon’a özgü tereyağı ve peynirindedir.

 

Mıhlama

 

 

2. Hamsili Pilav
Adı üstünde hamsi ve pilav karışımı bir yemek. Hamsiler ayıklanır, mısır ununa bulanır, ayrı bir tavada soğanlı baharatlı pilav hazırlanır.

Hamsili Pilav

 

 

 

3. Kaygana
Yumurta ve yoğurtla ince bir hamuru vardır.

 

Kaygana

 

 

4.  Akçaabat Köftesi
Trabzon’a özgü bir köfte türüdür. En önemli özelliği yöreye özgü dana ve öküz etinden elde edilen kıymadan yapılmasıdır. Odun ateşinde pişirilir. Akçaabat’ta bir lokantada bulundu.

 

Akçaabat Köftesi

 

5. Fırın Sütlacı
Trabzon’un Maçka ilçesine özgü bu tatlı, klasik sütlaç tarzı bir tatlıdır.

 

 

Fırın Sütlacı

 

6. Burma tatlı
Klasik baklavaya göre daha hafif ve yumuşak olduğunu söylemeliyim.

Burma tatlı

 

 

7. Laz Böreği
Tuzlu değil, tatlı bir börek 🙂

Laz Böreği

 

 

 

TRABZON’DA EĞLENMEK

Trabzon’da sosyokültürel yapısı gereği eğlence kültürü diğer şehirlere göre biraz daha geride kalmış desek yeridir herhalde. Çünkü Merkezde sadece tek birkaç Bar var ve Meydan’da gençler için sayılı ama yinede tatlı mekanlar da mevcut. Nargile kafeleri üniversiteli arkadaşlarla dolu. Aslında eğlenmesini bilene yinede az,küçük ama eğlenceli. Şahsen bizzat, bilmem kaçıncı  kattaki o zamanların merkezdeki tek barının koca bir hoparlörünü yere devirmedim de değil :))

TRABZON’DA YAPMANIZ GEREKEN 10 ŞEY.

1- Kıyı ve belli kesimlerde balık tutan,ellerindeki kapkalın ve tahriş olmuş derileri ile ellerinizi çok samimi bir arkadaşınız gibi sıkacak olan balıkçı amcamlarımızın küçük kayıkları ile açılıp hem bir deniz havası almayı hemde birkaç BALIK TUTMAYI deneyin.

2- KATÜ’deki üniversiteli arkadaşlarımızın kendi çabaları ile gençler için hazırladığı küçük, kısa ve ucuz TURLARA VE GEZİLERE katılın. Ortam sıcak ve yalnız olsanız bile yalnız hissetmeyeceğiniz bir tecrübe olacaktır.

3- Trabzon’daki Karadeniz’e özgü sanatçılar sık sık halk ile iç içe olabilecekleri yerlerde Akdeniz akşamları tadında çalıp söylerler. Bu KONSERLERE KATILMAYI unutmayın.

4- Bahsimiz Trabzon iken ne alaka diyebilirsiniz ama,sanki şehirden hiç çıkmıyormuşcasına bir deneyim sunacağım sizlere! Forum Trabzon Avm’nin önünde üst geçitten karşıya geçtiğinizde BATUM (GÜRCİSTAN) arabaları sizi en fazla 2-2.5 saat içerisinde oraya ulaştıracaktır. Farklı bir kültür tanımak görmek isterseniz,vizesiz veya şartsız birkaç günlüğüne bile bunu yapabilirsiniz. Merak etmeyin, Trabzon’un lider ruhlu, baskın karakterli halkı orayi da Trabzon’a çevirmiş yabancılık çekmeyeceksiniz 🙂

5- Birçok şehrimizde bunu yapabilirsiniz ama böylesi bir manzara ve yeşil doğası ile ‘Acaba öldüm de cennete mi koydular?’ diye kendinize soracağınız bir deneyim olacaktır YAMAÇ PARAŞÜTÜ.

6- Mevsimlerden yaz ise tertemiz PLAJLAR‘da yüzüp güneşlenmeyi unutmayın.

7- Şehrin sesi görüntüsü ve yapaylığından sıkıldıysanız DOĞA YÜRÜYÜŞÜ etkinliklerine kesinlikle katılmalısınız.

8- Bir düğün,bir kutlama bir coşku havasında geçen YAYLA ETKİNLİKLERİ , sizi bir süreliğine marjinal benliğinizden alacak ve Anadolu ruhlu insanlarla beraber çok sıcak bir vakit geçireceksiniz.

9- Eger bir futbol tutkunuysanız,kız erkek ayırt etmeksizin kol kola omuz omuza bağırarak içimizdeki kötü enerjileri atabileceğiniz Türk futbolunun tecrübeli, görmüş geçirmiş ve yıllardır Trabzon’un ve Trabzonlunun 40.000 Kisilik mabedi olan AVNİ AKER STADINDA BİR MAÇ İZLEYİN.

10- Biraz banel ve ‘Bu ne ya bunu her yerde yapiyoruz’ diyeceğiniz bir şey ancak yinede denediğinizde bana hak vereceksiniz. Şehrin Üniversite ile yan yana olan AVM’si FORUM TRABZON’UN TERASINDA SICAK BİR ÇAY ile teras manzarasının tadını çıkarıp birazda sosyal halka katılın.

TRABZON’DA YAŞAMAK

trabzon

Öncelikle bu cevaba cevap olarak verilebilecek onlarca cevap bulabilirim Çünkü Trabzon’da bir öğrenci yaşantısı ile bir memur yaşantısı arasında ciddi farklar olabilir. Şöyle ; şehrin belli kısımlarında ucuz ve kelepir evlerde ve apartlarda öğrencilerin yaşadığını ve aslında bu yaşantıyı daha merkeze taşımanın çok güzel bir hamle olacağı çok bariz. Bir öğrenci olarak Trabzon’da yaşamak,maddi anlamda kolay çünkü öğrenciye birçok yerde indirim mevcut. Toplu taşımadan tutun da,merkezdeki birkaç yiyecek içecek,üst baş ve bu tarz ihtiyaçlarda gönlü güzel insanlar öğrencilere çeşitli yollar sunuyor. Ancak İzmir’den geldiysen ve eğlenceyi çok seviyorsan,Avrupa ruhlu içindeki çocuğu Kordonda bıraktıysan Trabzon’da ilk dönemlerde biraz psikolojin bozulabilir. Ama geçecek! Eğer bir memur,çalışan veya başka görevde iseniz Trabzon’da rahatça yaşayabilirsiniz. Bizce yaşanılabilirliği çoğu şehirden daha yüksek! 🙂

TRABZON’DA KONAKLAMA

Yukarıda da,bahsettiğim gibi çeşitli çok ucuz (aylık 500-1000) arası totonuzun rahatını ne kadar sevdiğinize bağlı olarak uygun bulabileceğiniz bir çok apart otel ve evlerde konaklama sağlayabilirsiniz. Yok ben 3 günlüğüne geldim diyorsanız,merkezdeki öğrenci apartlarından birinde boş yer bulursanız günlüğü 25-50 TL arasında sudan ucuz konaklama sağlarsınız. O da olmazsa Turlardan birini iptal edip normal bir otelde kalabilirsiniz. Umarım bu yazı okuyanına yararlı olur.