Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ? Sorusuna cevap arıyoruz.

Kısa veya uzun süreli seyahat etmek isteyen herkesin seyahatini ucuza getirmek için ilk düşündüğü yer uçak biletleridir. Bu konuda birkaç öneri vermek istiyoruz.

Türkiye’de yaptığımız iş veya tatil seyahatleri için hepimiz uçak kullandık ama genelde hayal ettiğimiz o ucuz bileti bir türlü bulamadık değil mi ? Bunun birkaç sebebi var.

Erken Rezervasyon

Ucuz Uçak Bileti

Öncelikle biz millet olarak erken rezervasyon olayını hala anlamadık ve bu sebeple kullanamıyoruz. Öyle ki biletini erken alan birisi sizinle aynı uçağa sizin ödediğiniz ücretin yarısına biniyor ama biz bunu bilmiyoruz.
Bu erken rezervasyon işi de tabi her zaman geçerli değil çünkü bu durumdan yararlanmamız için öncelikle şirketlerin bu konuda bir kampanya yapması gerekiyor zira şimdi 6 ay sonrası için bir bilet almak istesem de ucuz olmayacaktır. Peki biz o ucuz uçak biletini nasıl alacağız ?

Ucuz Bilet Bulabileceğiniz Siteler

O bileti alabilmemiz için yapmamız gereken birkaç şey var. Öncelikle ucuz bilet satabilecek aracı şirketleri bilmemiz gerekiyor. Mesela Skyscanner.com – Turna.com – Momondo.com –  Kayak.com – Ekobilet.com – Biletbayisi.com gibi. Bu şirketler dönem dönem kendileri kampanyalar yaparak bir miktar daha ucuza bilet almanızı sağlayabiliyor. Tabi burada Skyscanner’i ayrı bir yere koymamız gerekiyor zira kendisi bilet satan bir kuruluş değil sadece arama motoru bizi ucuz bilet bulabileceğimiz şirketlere yönlendirir o kadar. Bu aracı sitelerin dışında tabi birde en ucuz uçuş yapan firmalardan bir kaç tanesini bilmeniz gerekiyor. Buna örnek olarak Türkiye’den Pegasus‘u gösterebilirim. Pegasus Türkiye’nin Ucuz uçak şirketi olarak biliniyor. Buna benzer şirketler bütün kıtalarda bulunuyor.

Ucuz Uçuş Yapan Uçak Firmaları

Ucuz uçuş yapan şirketlere bir kaç örnek olarak

Türkiye için PegasusAnadolujet 

Asya Kıtası İçin AirasiaNokair

Avrupa Kıtası İçin Rynair

Ucuz Uçak Bileti

Burada dikkat etmeniz gerek birkaç husus bulunuyor ki burası çok önemli. Ucuz bilet alayım derken işin astarı yüzünü aşabilir dikkat. Ucuz bilet satan şirketlerin ortak taktiği vermedikleri bagaj hakkıdır. Ucuz bilet keser ama eğer dikkat etmezseniz bilet parası kadar da bagaj parası ödeyebilirsiniz. Böyle bir sürpriz ile karşılaşmamak için bileti satın alırken ekstra alınan ücretleri kontrol edin lütfen.

Şirketlerin Bültenlerine Abone Olmak

Bilet satan sitelere ve havayolu şirketlerinin web sitelerindeki bültenlere abone olarak ucuz biletten haberiniz olabilir. Web sitelerine giriyorsunuz ve haber bültenlerine mail adresinizi girerek abone oluyorsunuz ve şirket indirim yaptığında size mail atıyor. Bu abonelikleri yapmanız sizin menfaatinize çünkü bazen fiyatlar gerçekten ciddi manada düşüyor. Ama gözlemlerime göre bu indirimler sadece gidiş – dönüş olarak kampanyaya giriyor. Yani tek yön bir bilet arıyorsanız işiniz biraz daha zor ve şansınıza kalmış 🙂

Uçuş gününüzde Esnek Olmak

Uçuş gününüzde esnek olabiliyorsanız bilin ki ucuza bilet bulmanın ilk adımını yerine getirdiniz. Çünkü haftanın 7 günü maalesef bilet fiyatları sabit değil. Malum hafta sonları ve hafta başı daha çok seyahat edildiği için o günlere ait uçuşlar daha pahalı oluyor. Bu sebeple bir tatil planlıyorsanız tatile çıkma tarihini biletin ucuz olduğu tarihe göre ayarlamanızda fayda var. Tabi bu Yurt içi uçuşlarında daha sık karşılaştığımız bir durum. Yurt dışı uçuşları ve hatta uçuş süresi uzun olan uçuşlarda günlerin pekte bir öneminin olmadığını gözlemledik.

Uçuş Saatinizde Esnek Olmak 

Ucuz Uçak Bileti

Bir diğer adım da uçuşun saatinde esnek olmaktır. Kısaca bunun neden önemli olduğunu anlatayım. Arkadaşlar televizyonda nasıl primetime denilen bir zaman dilimi var aynı şey uçuşlarda da geçerli. O yüzden eğer gitmek istediğiniz yere aynı gün içinde bir kaç uçuş varsa muhtemelen saati en saçma olan en ucuz olanı olacaktır. Çünkü gece 03:00 da kalkan uçakla 19:00 da kalkan uçak bir olmuyor 19:00 da kalkan uçağa daha fazla rağbet olduğu için fiyatı yüksek 03:00 da kalkan uçağa daha az rağbet olduğu için fiyatı düşük oluyor.

Aktarmalı Uçuş İle Seyahat Etmek

Havayolu şirketleri uzun uçuşlarda mümkün olduğunca direk uçuş yapmaktan kaçınırlar. Çünkü uzun uçuş yapabilecek uçaklar çok pahalıdır ve çok da gerekmiyorsa filolarına o uçaklardan çokta katmazlar. Durum böyle olunca aktarmalı bir uçuşu seçerseniz direk olan uçuşun yarı fiyatına hatta 1/3 fiyatına bilet almanız mümkün. Biz Ankara – Kuala Lumpur biletimizi bu şekilde direk uçuş yapan firmanın verdiği fiyatın üç de birine aldık.

Varsa Alternatif Havaalanını seçmek

Bu madde heryerde geçerli olamayacağı için kısa geçiyorum. İstanbul’da şu anda hale hazırda çalışan 2 havaalanı aynı zamanda yapım aşamasında olan 3. hava alanı var. Bu havalanlarının hepsinin havayolu şirketlerinden talep ettikleri ücret farklıdır o yüzden farklı havaalanı seçme şansınız varsa bileti de ucuza bulma durumunuz olabiliyor. Örnek olarak izmir – istanbul Atatürk havalanı fiyatı ile İzmir – İstanbul Sabiha Gökçen fiyatı aynı değildir.

Umarım Sizlere yardımcı olabilmişizdir. Ucuz uçak bileti bulmak gördüğünüz gibi üzerinde çalışmanız gereken bir durumdur 🙂

Eğer Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorsanız lütfen yorum bırakarak bize bunu hissettirin 🙂