Evinde oturup , başkalarının gezdiği yerleri imrenerek takip edip, içten içe “ahh şu dil problemi olmasa..” diyenler buraya lütfen..

Krabi

Krabi

Bu yazıyı büyük ihtimalle dönüşte güncelleriz ama şu anda 1.5 aydır Asya’dayız. Kuala Lumpur, Penang, Langkawi, Krabi, Phuket, Bangkok, Siem Reap, Sihanoukville ve sıradaki durak Phom penh. İkimizden biri hiç ingilizce bilmezken diğeri, sadece idare edebilecek kadar biliyor. Yani saatlerce sohbet edip, dolandırıldığımız da itiraz edecek ingilizcemiz yok. Ama buna rağmen, yurt dışına çıkmanın , “pasaportu almak” olduğu anlayınca , çantaları alıp çıktık.. Gelmeden aylar öncesinde kara kara düşünürdük, “dil de bilmiyoruz ne yapacağız?” diye..  Sonra da, bu dünyaya ” dilsiz gelseydik, dünyayı gezme hakkımız olmayacak mıydı yani? ” diye düşünüp kendimizi motive ettik..

Meğer, ülkenden dışarıya başını çıkardığın anda herşey kendiliğinden gelişiyormuş.. Asya’lı insanlar bizden iyi dil bilmiyorlar. Malezya’da sömürgeden ötürü İngilizce var fakar diğer ülkelerde o kadar da yaygın değil. Ama zaten siz genelde turistik bölgeleri görmeye gideceğinizden, orada bulunanlar ingilizce biliyor. Ve bildikleri ingilizce de hem sizin hem onların ihtiyacı olacak olan basit kelime ve cümlelerden oluşuyor. Bazen telaffuz ettikleri kelimeyi anlamıyorsunuz, o zaman da el ile işaret ediyorlar ya da ne anlatmak istediklerini hareketlerle gösteriyorlar. Biz buna iki taraflı tarzanca diyoruz. 🙂 Biliyorsunuz tarzanca dünya dili olduğu için dünyanın her yerinde geçerli 🙂

Kaldı ki teknoloji şuanda çok ilerde. Uzun ve karmaşık bir cümle kullanmanız gerekiyor ve bunu kafanızda toparlayamıyorsanız, Google Translate artık çevrimdışı da çalışıyor, hemen açın istediğiniz şeyi yazın ve gösterin. Asya’lılar sizin yabancı olduğunuzu zaten biliyor ve anlamamanız , kendinizi kötü hissetmenize sebep olmasın, onlar size her türlü yardımcı oluyor.

Angkor Wat

Angkor Wat

Yabancı diliniz yoksa ve çok azsa, Asya’ya gelirken, pazarlık yapmanız gerektiğini ve dolandırılmamak için açık gözlü olmanız gerektiğini unutmayın yeter 🙂

Hatta ingilizcenizi geliştirmek için ; Duolingo, English Central, İngilizce Kelimeleri öğrenin, iTranslate, Google Translate gibi programlardan faydalanabilirsiniz.